logo_Haklai

ניוזלטר

התאחדות חקלאי ישראל

דצמבר 2019

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום אבו וילן,
במכתב מיוחד לכבוד השנה האזרחית החדשה
2020

המשבר הממשלתי הפוליטי המתמשך ואי הקמת ממשלה חדשה, יוצרים במשק הישראלי מצב של אי-ודאות מתמשך המשפיע בהכרח על מצבה של החקלאות הישראלית. בשנת 2019 עסקנו רבות במפגשים עם הצמרות הפוליטיות, של כל המפלגות, בניסיון להכניס לתוך ההסכמים הקואליציוניים העתידים שורת התחייבויות בנושאי החקלאות, בהתאם למסמך מפורט שהוגש לכל המפלגות. נקווה שב-2020 נצליח לממשו.

צילום: מאמנון זיו-מתוך

יותר ויותר מאבקים עוברים לחזית המשפטית ושם אנו משקיעים מאמץ ארגוני משמעותי.
עסקנו בשורה של מאבקים משפטיים חשובים שעיקרם הגנה על זכויות החקלאים, שמירה על האגודות החקלאיות (בג"צ שמעון מגן), תביעה להחזרת דמי טיפול ארגוני שנגבו מעובדים בקיבוצים ובמושבים שלא כחוק (זכינו חלקית), תביעה להחזרת כספים לחקלאים בגין דמי מחלה שנגבו ולא שולמו, ומאבק מתמשך כנגד הפקדת דמי פיקדון לעובדים זרים בנוסף לכספי הפנסיה המגיעים לעובדים.

במאבק מתמשך בוועדות הכנסת הצלחנו לסכל את ביטול הפטור מדמי טיפול ארגוני שנקבע בשנת 1976 לקיבוצים ומושבים עבור העובדים בחקלאות, בגובה של מיליוני שקלים שנגבו לחינם מהחקלאים.
בדיונים בוועדת הכספים השנה, הצלחנו להביא להמשך הסכם ענף הדיג.

בנושאים שעליהם היה עיקר המחלוקת בינינו לממשלה: הסכם החלב והסכם הרפורמה בענף ההטלה, שנגמרו בהסכמות ונכנסו לתקציב 2019, לא חלה כל התקדמות עקב המצב הפוליטי. אנחנו נערכים לשינויים בנושא הורדת המכסים המהירה בחלב ונקווה כי ב-2020 נצליח בכך. נכון לעכשיו הדברים לא מוסדרים ונמצאים באוויר, מכסות חלב לשנת 2020 לא אושרו, יש צורך בקיצוץ היצור ומתון יבוא הגבינות, אך הכל מחכה לממשלה מסודרת.

בנושא המים: המגעים עם "מים לישראל" לשיתוף פעולה בכל נושא הטיפול במים נמשכים ואנו שואפים להכניס להתאחדות איש מים משותף שיפעל לטובת החקלאים.  לפיתחנו  שורה של נושאים בתחום המים שנדרשים טיפול עמוק: העלאה אפשרית מעבר להסכמים של מחיר המים השפירים, טיפול בהגדלת כמויות השפד"ן, גמר הסכם עמק המעיינות ועוד.

מועצות היצור חלב, לול, פירות, יין, כותנה, בוטנים נמצאות תחת מתקפה אידיאולוגיות מבית היוצר של פורום קוהלת ואנחנו ממשיכים במגננה. אני מאמין כי הקמת מכון "יסודות – למדיניות ציבורית ולציונות מעשית" – מכון מחקר לעיצוב מדיניות כלכלית-חברתית שתנועות ההתיישבות ואנחנו שותפים לו, יהיה תשובה הולמת. את המכון מנהל עמית בן-צור, לשעבר ראש המטה של הרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגית, מנהל ההקמה של רשות בתי החולים הממשלתיים, ראש המטה של יו"ר האופוזיציה ויועץ בכיר למנכ"ל משרד הבריאות ואנו ניתן לו את מלוא הגיבוי להצלחת הפרוייקט המשמעותי שהוקם.

אנחנו מתכוונים לעבוד קשה כדי להגיע עם האוצר לתוכנית אסטרטגית ארוכת טווח שתבטיח את עתיד החקלאות והחקלאים לשנים רבות קדימה. הנושאים הכללים שנמצאים תקופה ארוכה על שולחננו – הקמת שוק סיטונאי, קידום היצוא, מאבק בפערי המחירים, עלות העובדים הזרים, מחירי המים, כמויות המים, הגדלת השקעות המדינה בחקלאות וכו', מהווים את שיגרת יומנו הקבועה. אני תקווה כי בשנה הקרובה נצליח להתמודד עם משימה זו, לפעול במשותף עם המועצות האיזוריות, משרד החקלאות וגופי החקלאות הממלכתיים כדי ליצור סביבת עבודה מאורגנת שתאפשר לחקלאים להביט קדימה בביטחון, ובעיקר לדור צעיר שיהיה מוכן להיכנס "מתחת לאלונקה" ולהמשיך להחזיק במקל של שרשרת הדורות שהחלה בביל"ויים וממשיכה עד ימינו אלה.

בישראל מכוני מחקר חקלאים, בתחומי הזרעים, המים, הטכנולוגיה, המחשבים מהמתקדמים בעולם. יש לנו חקלאים מעולים ובעיקר יזמים טובים. כולי  תקווה כי אחרי שלושים שנה של ירידת התמיכה הממשלתית בחקלאות נצליח לשנות כיוון ולגבש הסכמות חדשות לתועלת מדינת ישראל וחקלאים כאחד.

בחודש האחרון, זכינו לשני שותפים משמעותיים להתאחדות חקלאי ישראל: מזכ"ל חדש ונחוש לתנועת המושבים, עמית יפרח ובחירתו המחודשת של מזכ"ל תנועת הקיבוצים ניר מאיר. מזכ"ל תנועת המושבים היוצא, מאיר צור, ימשיך בתפקידו כיו"ר התאחדות חקלאי ישראל. אנשים עם רקורד עשייה, נחישות ומחויבות עמוקה לחיזוק ופיתוח החקלאות הישראלית. אני בטוח שביחד, נהווה כוח חזק ומשמעותי למען החקלאים והחקלאות בישראל!

עמית יפרח
עמית יפרח, מזכ"ל תנועת המושבים
ניר מאיר1
ניר מאיר, מזכ"ל תנועת הקיבוצים
מאיר צור
מאיר צור, יו"ר התאחדות חקלאי ישראל

אני מאחל לכולכם, שנה פוריה ומשמעותית למען החקלאות הישראלית!
שלכם מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל אבשלום (אבו) וילן

אבו
1חתימה אבו

תהיו בקשר…

רוצים להישאר מעודכנים?
נשמח שתצטרפו אלינו בכל אחד מהערוצים ותקבלו עדכונים שוטפים על כל הפעילויות של ההתאחדות.