logo_Haklai

ניוזלטר

התאחדות חקלאי ישראל

נובמבר 2019

התאחדות חקלאי ישראל פועלת להשבת 28 מליון שקלים שגבתה המדינה, ושייכים לחקלאים.

בחודש דצמבר, צפוי להערך דיון בבג"ץ בנושא החזרת כספים שהעבירו החקלאים למדינה, בגין דמי מחלה לעובדים כספים שמעולם לא שולמו.

בית המשפט כבר קבע שכל הסכום שנצבר, 28 מליון שקלים, יוחזר לחקלאים, ואף נשלחו אליכם הביתה מכתבים בנושא. כרגע נעצר התהליך בעקבות צו מניעה זמני שנתן בג"ץ לבקשת קו לעובד.

אם אתם חקלאים והעסקתם פועלים פלסטינים בשנים האחרונות, כדאי לכם לצפות בעדכון של עו"ד יגאל דנינו שמייצג את התאחדות חקלאי ישראל.

נמשיך לעדכן בהתפתחויות

התאחדות חקלאי ישראל תוביל מהלך לסימון ארץ המקור על תוצרת חקלאית טרייה, הנמכרת בתפזורת

בשבועות האחרונים, סערה הארץ כאשר נודע כי צה"ל רכש עגבניות מטוריקה.
עשה נכון צה"ל כשחזר בו מהמהלך, אבל אצלנו בינתיים התקבלו מאות פניות של אזרחים שמבקשים לדעת איך מזהים עגבניה ישראלית ותוצרת חקלאית ישראלית בכלל, ובצדק.
באירופה כבר מסמנים על המדפים את ארץ המקור של מוצרים אלה.
הנה דוגמא >>

סימון ארץ מקור בפריז
סימון ארץ מקור הפירות בסופר בפריס

גם בישראל רוצים הצרכנים לדעת מאיפה מגיעה מרכולתם, ולכן בחודש האחרון קיימנו מספר דיונים בנושא סימון ארץ המקור על תוצרת חקלאית טרייה הנמכרת בתפזורת. מדובר בתהליך ארוך שהובילו בשנה האחרונה אנשי ארגון מגדלי הדגים בנחישות וכעת הוחלט כי התאחדות חקלאי ישראל תרכז ותוביל את המהלך. המצב הפוליטי בהיעדר ממשלה וכנסת הוא גורם מעכב, לצערנו, להשלמת המהלך אך מדובר באחד הנושאים החשובים והמרכזיים על סדר היום, ואנו ממשיכים לקדם אותו יחד, כל הארגונים, מול משרדי הממשלה ארגוני הצרכניים המשווקים ורשתות השיווק.
בינתיים, כך תזהו עגבניה ישראלית >>

עגבניה ישראלית
כך תזהו עגבניה ישראלית

מועד חדש  לכנס ההשקה של מכון יסודות

ב-9.12.19 כולם מגיעים לתמוך בחקלאות הישראלית

מכון מחקר חדש לעיצוב מדיניות בתחומי הכלכלה והחברה – 'מכון יסודות' יוצא לדרך  ובשבוע הבא כולם מגיעים לשמוע להכיר ולתמוך באחד מהפרוייקטים החשובים בעיצוב הציונות המעשית ומדיניות ישראל בתחומי הכלכלה והחברה.

מטרת המכון, שהוקם על ידי התנועה הקיבוצית, תנועת המושבים, התאחדות הארגונים הכלכליים הקיבוציים וקרן ברל כצנלסון, היא  לקדם את עיצוב המדיניות הציבורית בישראל, הן באמצעות בניית כלי מדיניות מעשיים, מבוססי ניתוח והערכה ומכווני יישום בזירות השלטוניות, הציבוריות והתקשורתיות, והן באמצעות הכשרת עובדי ציבור העוסקים במדיניות ציבורית בתחומים הכלכליים והחברתיים.

בכנס ההשקה של המכון, שייערך ב-9.12.19 בתל אביב, צפויים להתקיים שני מושבים, המשיקים לנושאי ליבת הפעילות של המכון. במושב הראשון יעסקו בשוק הגלובלי והייצור המקומי, וינסו להבין לאן חותרת המדיניות הכלכלית של ישראל; במושב השני יעסקו באספקת המזון בישראל, תוך ניתוח יחסי הכוחות בין השחקנים השונים בשוק זה.

מוזמנים להציץ בתוכנית ולהרשם >>

סדרת פגישות חשובות בנושאים החקלאיים

פגישה חשובה ברשות המים התקיימה החודש בהשתתפות יו"ר מועצת רשות המים גיורא שחם, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל אבשלום (אבו) וילן, מנכ"ל מים לישראל אבנר אחיטוב, הכלכלנית הראשית של ההתאחדות, אילנה דרור והצוותים המקצועיים. בפגישה נדונו האתגרים במשק המים שעומדים בפתחה של החקלאות הישראלית: הסכם עמק המעיינות, אגודות המים החקלאיות, פיתוח השפד"ן, מחיר מים מליחים בערבה התיכונה מכסות מים 2020, התפלה ועוד.

פגישה חשובה נוספת שנערכה החודש הייתה עם פורום הנהלת התאחדות הארגונים הכלכליים הקיבוצים בראשות יעקב בכר יחד עם חברי הכנסת מהלובי החקלאי, ח"כ רם בן ברק וח"כ אלון שוסטר מכחול לבן, ששמעו עדכונים על האתגרים העומדים לפתחה של החקלאות הישראלית בשנה הקרובה. מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן והכלכלנית הראשית של ההתאחדות, אילנה דרור, הציגו סקירה מקיפה על האתגרים העומדים בפני החקלאים.

כמו כן, הגיע החודש מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל לכנס שערכה 'ברית פיקוח', אגודה שיתופית חקלאית שם הציג את הנושאים בהם פועלות בימים אלו ההתאחדות בנושא המים לחקלאות, תכנון משק החלב, העובדים הזרים, סימון ארץ המקור, חיזוק הלובי החקלאי, קידום חוק החקלאות, ועוד.

ישיבה פורום הארגונים בנושא המים

המחסור בחמאה

משבר החמאה הוא עולמי. בשנים האחרונות גדל הביקוש העולמי לשומן מן החי שלא פסח גם על העם היושב בציון. מחיר החמאה בישראל הוא מפוקח ונקבע על ידי משרד הכלכלה דבר היוצר מצב שלא משתלם לייבואנים להביא חמאה ממקומות אחרים בעולם. גם לייצרנים המקומיים לא משתלם לייצר חמאה במחירים הללו וכך נוצר מחסור בחמאה שהפכה בחודשים האחרונים למוצר נדיר על מדפינו. הקריאה של שר הכלכלה והאוצר לפתוח את השוק לייבוא ללא הגבלה לא תפתור את הבעיה ורק תביא לפגיעה במשק החלב.

התאחדות חקלאי ישראל, יחד עם מועצת החלב וכמובן בתמיכה של גורמי המקצוע במשרד החקלאות, ממליצים בעת הצורך על פתיחת מכסות פטורות ממכס ליבוא חמאה בהתאם למחסור ולביקוש וכך נעשה גם בשנת 2018 וגם בשנת 2019.

שר חקלאות זה לא עוד ג'וב פוליטי

השר אורי אריאל התפטר ומדינת ישראל נשארה בלי שר חקלאות!

ראש הממשלה חייב למנות שר במשרה מלאה. אסור שהדבר יהפוך לכלי שרת במשחק הפוליטי הציני. מקבלי ההחלטות צריכים להפנים שמדובר בתפקיד אסטרטגי חשוב גם ברמה הביטחונית וגם ברמה הכלכלית, שיתרום להורדת יוקר המחיה, לקידום הטכנולוגיה והחדשנות בחקלאות ולהחזרת הדור הצעיר להתיישב ולעבד את אדמת הארץ. זוהי שעת חירום לחקלאות הישראלית. 

שר חקלאות עכשיו

מזכ"ל חדש לתנועת המושבים

ברכות לעו״ד עמית יפרח שנבחר היום פה אחד למזכ"ל תנועת המושבים ובהצלחה רבה למזכ"ל היוצא מאיר צור שפרש מתפקידו.

מאיר צור שימש כמזכ"ל התנועה בתשע השנים האחרונות ואנו מבקשים להודות לו בהערכה רבה על עבודתו למען השמירה ולמען קידום החקלאות במושבים ובנחלות, עבודה שאופיינה תמיד באכפתיות רבה ובאהבה אמיתית לאנשי ההתיישבות והמרחב הכפרי.

מאיר צור
עמית יפרח

בהזדמנות זו אנו מאחלים הצלחה גדולה למזכ"ל התנועה הנכנס, עו״ד עמית יפרח, ששימש בשנים האחרונות כיועץ המשפטי ויו״ר אגף קרקעות בתנועת המושבים, והוביל את תחום הקרקעות והאגודות השיתופיות במגזר המושבים בהצלחה יתרה. אנו בטוחים שיחד, בנחישות ובתחושת שליחות אמיתית שמאפיינת את עו"ד יפרח, נוביל לשורת מהלכים לחיזוק החקלאות וההתיישבות.

תהיו בקשר…

רוצים להישאר מעודכנים?
נשמח שתצטרפו אלינו בכל אחד מהערוצים ותקבלו עדכונים שוטפים על כל הפעילויות של ההתאחדות.