logo_Haklai

ניוזלטר

התאחדות חקלאי ישראל

אוקטובר 2019

ב-12.11.19 מגיעים לכנס ההשקה של מכון יסודות – לתמוך בחקלאות הישראלית

יסודות רוחב

בתחילת 2019 הוקם מכון מחקר חדש לעיצוב מדיניות בתחומי הכלכלה והחברה – "מכון יסודות", ובשבוע הבא כולם מגיעים לשמוע, להכיר ולתמוך באחד מהפרוייקטים החשובים בעיצוב המדיניות הכלכלית והציונות המעשית בישראל.

פעילותו של המכון, שהוקם על ידי התנועה הקיבוצית, תנועת המושבים, התאחדות הארגונים הכלכליים הקיבוציים וקרן ברל כצנלסון, נטועה בציונות המעשית – ההתיישבות החקלאית – והערכים אותם היא משרתת, והיא מבוססת על עקרונות היסוד של הציונות החברתית: סולידריות, מעורבות המדינה במשק מתוך אחריות לרווחה ושגשוג לכלל האזרחים, חיזוק הפעילות הקואופרטיבית, ושאיפה מתמדת להגברת השוויון החברתי והכלכלי.

מטרתו של מכון יסודות היא לקדם את עיצוב המדיניות הציבורית בישראל באמצעות בניית כלי מדיניות מעשיים, מבוססי ניתוח והערכה ומכווני יישום בזירות השלטוניות, הציבוריות והתקשורתיות. בנוסף, המכון יעסוק בהכשרת עובדי ציבור העוסקים בבנייה וביישום של המדיניות הציבורית בתחומים הכלכליים והחברתיים בממשלה ובמגזר הציבורי.

בכנס ההשקה של המכון, שייערך ב-12.11.19 בתל אביב, צפוייה לנאום מנכ"לית משרד המשפטים עד לאחרונה, הגב' אמי פלמור, לגבי הדרכים לעצב וליישם מדיניות אפקטיבית בממשלה.

בהמשך יתקיימו שני מושבים, המשיקים לנושאי ליבת הפעילות של המכון, תוך מיקוד בייצור המקומי – חקלאות ותעשייה.
במושב הראשון יעסקו בשוק הגלובלי והייצור המקומי, וינסו להבין לאן חותרת המדיניות הכלכלית של ישראל; ובמושב השני יעסקו בשוק המזון בישראל, תוך ניתוח יחסי הכוחות בין השחקנים השונים.

נוכחותם של כולם חשובה כדי לתמוך במאמץ לקדם מדיניות כלכלית עדכנית, שרואה בייצור המקומי בכלל ובחקלאות בפרט את אחד מאבני היסוד של משק בריא, מפותח וחזק.

לא קונים עגבניות מטורקיה!

העגבניות הישראליות חזרו לצה"ל.
הרבה בזכות המאבק הציבורי שכולכם הייתם שותפים לו והלחץ שהופעלת גם דרך הרשתות החברתיות. אבל יש איש אחד שהצליח לעורר את הגאווה של עשרות אלפי חקלאים. השף אייל שני, "מר עגבניה", שבכמה דקות של נאום ציוני ביותר ומשמעותי לחקלאות הישראלית, הצליח להסביר בצורה חדה וברורה לכל אזרח ישראלי, למה אסור לנו לקנות עגבניות מטורקיה.

כאות הוקרה, הגיעו שר החקלאות לשעבר שלום שמחון, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל וח"כ לשעבר אבשלום (אבו) וילן, ביחד עם חברי הכנסת מ"כחול לבן": ח"כ אלון שוסטר וח"כ רם שפע, למסעדת 'המזנון' של אייל שני, שם מכינים מנות רק מעגבניות ישראליות, כדי להגיד תודה בפה מלא ולקרוא לכולם לקנות רק עגבניות ישראליות.

מסעדה

רוצים להצטרף לקריאה? מוזמנים לצרף את התמונה הזאת של העגבניות הישראליות, בכדי שכולם ידעו מה לקנות בסופר ובשוק. כי לא קונים עגבניות מטורקיה!

נלחמים בחרם הפלסטיני על עגלים ובקר ישראלים

כבר מעל לחודש ימים, שהרשות הפלסטינית סוגרת את המעברים לסחורות בקר ישראליות וממשלת ישראל שותקת.
אנחנו לא שותקים וממשיכים במאבק עד שיוסר החרם הפלסטיני.
בימים האחרונים פורסם כי הרשות הפלסטינית מאפשרת לאשר יבוא עגלים מישראל לשטחים, לסוחרים פלסטינים בענף, שסחורתם תקועה בישראל בלבד – אך לא לחזור למצב הקודם של פתיחת המעברים באופן שוטף. מבחינתנו זה לא פתרון אמיתי אלא נקודתי וזו עדיין הפרה של הסכמי הסחר.

אנחנו מקווים שכפי שפורסם, בשבוע הבא ייפתחו המעברים. במידה ונראה כי עדיין לא ניתן להעביר סחורות, נמשיך את המאבק עד לפתרון הראוי . כבר עכשיו אנו נערכים להפגנה גדולה ברביעי הבא מול בית ראש הממשלה. 

רוצים להיות מעודכנים בהתפתחויות?

בשבוע שעבר הגיעו כ-100 חקלאים מכל הארץ במשאיות וטנדרים, חסמו בשעות הבוקר את מעבר הסחורות לגדה ב"שער אפרים" וקראו לראש הממשלה להתערב ולעצור את החרם. במקום נערכה הפגנה תחת הכותרת: "הפלסטינים מחרימים, בממשלה שותקים והחקלאים נחנקים" זו ההפגנה השנייה שעורכים החקלאים בשבועות האחרונים. לפני שבועיים הגיעה שיירה של טנדרים ומשאיות לירושלים בקריאה לראש הממשלה להתערב במשבר.

ב-25 השנים האחרונות, על רקע הסכמי פריס, היו פתוחים מעברי הגבול לסחורות משני הצדדים. בחודש האחרון החליטה הרשות הפלסטינית בצעד חד צדדי להחרים את התוצרת הישראלית, לסגור את המעברים ולא לאפשר מעבר סחורות ישראליות. מדובר בפגיעה בפרנסתן של כ-500 משפחות ועוד כאלף עובדים שביום אחד איבדו את ההכנסות שלהן ונמצאות במשבר עצום ובהפסדים כספיים של מאות מליוני שקלים למשק הישראלי ולחקלאים.

האבסורד הוא שבעוד הרשות הפלסטינית מחרימה מעבר סחורות ישראליות לשטחה, בישראל מאשרים לפלסטינים רישיונות יבוא ממקומות אחרים בעולם, חיסונים על ידי הרשויות בישראל ומתן שירותים וטרינרים שמאפשרים להם להמשיך את החרם על החקלאים הישראלים.

יו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, אומר כי הממשלה חייבת להבהיר שהסכמים צריכים להיות דו צדדיים. ההבלגה נתפסת כסימן של חולשה והחרם הפלסטיני רק יתרחב על תוצרת חקלאית נוספת מישראל.
גם  מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן קורא לממשלה להתערב במהרה: " ישראל חייבת להגיב על פי ההסכמים ולחסום את המעבר באופן הדדי. החקלאים לא מוכנים לשלם את המחיר. אם הגבולות פתוחים אז לשני הצדדים. אם הם סגורים אז גם הדדי. זה מה שממשלת ישראל צריכה לעשות.",

מדברים מהשטח

בשבועות האחרונים הגענו לראות מקרוב כמה מהפרויקטים המעניינים שיש בתחום החקלאות ופגשנו אתכם באספות, בתערוכות ובמטעים.

החודש הזמין אותנו, יו"ר ארגון מגדלי הפירות ירון בלחסן, לראות מקרוב פרויקט המדהים שהקימו 66 משפחות ממושב לכיש, שיצרו אגודה חקלאית בשם "ענבי טלי", המשווקת ביחד את הענבים שלהם מכל המינים והסוגים בארץ ובחו"ל.
זו ממש גאווה ישראלית! ובכדי לשמור עליה, צריך לתת עדיפות קודם כל לתוצרת הארץ, שהיא גם הכי טעימה שיש.
ואחד מתפקידיהם של מקבלי ההחלטות במדינה, הוא לשמור על התוצרת החקלאית המקומית ולבחון את פתיחת הייבוא של כל ענף בזהירות ובהתאם לצורכי השוק כדי לא להרוס פרויקטים וגידולים איכותיים ומקצועיים כמו זה.

אבו ענבי טלי

בתמונה: מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל אבשלום (אבו) וילן, ענבי סקרלוטה והכרם המהמם של ענבי טלי

גם לעמק חפר הגענו החודש, שם השתתפנו בכנס האגודות החקלאיות בו ניהלו דיון חשוב ומעניין בנושאים החמים שנמצאים בטיפול על שולחננו בתחומי העובדים הזרים, המים והייבוא. הכלכלנית הראשית של התאחדות החקלאים, אילנה דרור הציגה להם נתונים מתוך סקר הוצאות משקי בית שהראה כמה הוצאות יש על מוצרי מזון וכמה על תוצרת חקלאית. 

תמונה תערוכה

כמידי שנה, הגענו למעיין חרוד ושמחנו להשתתף במפגש הפסגה של החקלאות הישראלית בכנס והתערוכה של "יבולשיא". תערוכה שמאפשרת לכל העוסקים בחקלאות וסביבתה, להתרשם מהפיתוחים החדשנות והטכנולוגיות החדשות וגם להבין לאן רוח עתיד החקלאות נושבת.

מאיר צור

בתמונה: יו"ר התאחדות חקלאי ישראל מאיר צור, בתערוכת "יבול שיא"

תהיו בקשר…

רוצים להישאר מעודכנים?
נשמח שתצטרפו אלינו בכל אחד מהערוצים ותקבלו עדכונים שוטפים על כל הפעילויות של ההתאחדות.