logo_Haklai

ניוזלטר

ראש השנה תש"פ

ספטמבר 2019

שנה טובה ומתוקה,

ראש השנה לפנינו וזו הזדמנות נפלאה לאחל לכולכם שנה טובה, שנה של שגשוג ושפע, של התחדשות וצמיחה, שנה של התפתחות והשגים חדשים לכם, לביתכם ולחקלאות הישראלית.

עוד מעט ישבו מליוני ישראלים לשולחן החג, הם יטבלו תפוח בדבש, ירימו כוס יין לחיים, יברכו על החלה, יאכלו רימון, יברכו על המזון ויהנו משפע של תוצרת ישראלית בריאה טעימה ומזינה.

את התוצרת הזאת אתם מספקים.
בעבודה קשה ומסורה, לא תמיד מתגמלת, רוויה גם ברגעים מרגשים של בציר או קטיף עמל ידיכם, לצד רגעים לא פשוטים של מזג האוויר שבגד או מחירי שוק שירדו.

אתגרים רבים ניצבים בפני החקלאות הישראלית, כולנו מכירים אותם מקרוב אבל הרשו לי דווקא בפתח השנה החדשה לאחל לכולכם שנה טובה, לקוות ולהאמין שהשנה הזאת תביא איתה שינויים משמעותיים בתחום החקלאות. כולנו תקווה שתקום ממשלה שתציב את נושא החקלאות הישראלית בקדמת הבמה כפי שקרה בשנים האחרונות באירופה וארה"ב, תתן לה את הדחיפה הראויה לה להזנקה קדימה ותתן לנו הזדמנות הסטורית להציב את החקלאות במסלול הנכון.

שתהיה לכולכם שנה טובה ומתוקה כדבש!

שלכם,

 מאיר צור – יו"ר התאחדות חקלאי ישראל

אבשלום (אבו) וילן  – מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל

המספרים מאחורי הדגים והדבש בשולחן החג

דגים

  • עלייה בצריכת דגי הבריכות הטריים בישראל בעונת החגים הקרובה וצפויה לעמוד על כ- 1,600 טונות
  • שולחן החג של הישראלים השנה יורכב השנה מכ- 650 טון דגי קרפיון, 600 טון אמנונים, 200 טון דגי בורי, כ- 150 טונות של דגי בס וכן דגי אדמונית, ברמונדי, לברק ועוד
  • בארגון מגדלי הדגים מזהים עלייה בביקוש לדגי בס וברמונדי 
  • מסקר שביצע הארגון לאחרונה, באמצעות מכון גאוקרטוגרפיה, בקרב צרכני דגים בישראל עולה כי 52% מהמשיבים מעדיפים דג טרי על דג קפוא

* תודה לארגון מגדלי הדגים על הנתונים

דבש

  • השנה יעמוד ייצור הדבש על היקף של כ-4,000 טון דבש איכותי ישראלי
  • הדבש מיוצר מכ- 120 אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ
  • בחגי תשרי ישווקו בישראל כ-2,000 טון דבש שהם כ-40% מהביקוש השנתי בארץ, בשווי כולל של כ- 90 מיליון שקלים במונחי מחיר לצרכן
  • צריכת הדבש בקרב הציבור הישראלי מסתכמת בכ-5,000 טון בשנה
  • ישראלי צורך בממוצע, בחודש תשרי כ- 250 גרם דבש

* תודה למועצת הדבש על הנתונים

מי הראשון שמצא את מלכת הדבורים?

השבוע ערכו מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן ומנכ"ל מועצת הדבש, זאב מידן, סיור מיוחד בכוורת משק לין שבכפר ביל"ו. לסיור שערך להם יובל לין, הצטרפה אילנה דרור, הכלכלנית הראשית של התאחדות חקלאי ישראל. רגע לפני החגים, ביקש וילן לשמוע מקרוב על התפתחות הענף, המוכנות לחגים ועל האתגרים הניצבים בפתח השנה הבאה.  על פי נתוני מועצת הדבש, פועלים כיום בישראל כ-510 דבוראים המטפלים במאה ועשרים אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ, מתוכן 80,000 כוורות משמשות להאבקה. בארץ, תורמת דבורת הדבש באמצעות האבקת הגידולים, לתל"ג החקלאי בישראל כ-2.5 מיליארד שקלים בשנה. כמו בכל העולם, גם בישראל מקדמת מועצת הדבש את המודעות לצורך שמירה על ענף גידול הדבורים ומעודדת נטיעות צופניות והרחבת שטחי המרעה בשיתוף קק"ל ובהקצאה שנתית של 100 אלף שתילים לנטיעה על ידי הדבוראים. בתום הסיור קיבלו השלושה אתגר מיובל לין הדבוראי שאירח אותם – עליכם למצוא בתוך הכוורת את מלכת הדבורים. נחשו מי מצא?

צילום: אדווה אופיר

תעריפי מים גבוהים – פגיעה ישירה בצרכנים

במהלך החודש, השתתפו נציגי התאחדות חקלאי ישראל באסיפה השנתית של אגודת "מים לישראל", שמאגדת 300 אגודות מים מהקיבוצים, המושבים והארגונים. מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן, נתן סקירה פוליטית בנוגע להחלטות שהתקבלו בנושא המים בשנים האחרונות, והתריע מנסיונות הממשלה להוסיף פרק לחוק ההסדרים החדש, שיכלול גם את העלאת תעריפי המים השפירים לחקלאות, וזאת בניגוד להסכם שנחתם בין הצדדים עד שנת 2022.

הכלכלנית הראשית של התאחדות חקלאי ישראל, אילנה דרור, הציגה באסיפה נתונים המראים כי המדיניות האגרסיבית שהובילה הממשלה, בכל הנוגע ליבוא פירות וירקות מחו"ל, לא תרמה באופן מובהק לירידת מחירים ובמקרים מסוימים אף הביאה לעליה. עוד הראתה דרור, כי גם בענפים אחרים (פטם ודגים) רואים שמחיר נמוך לחקלאים, גורם דווקא לעליית מחיר לצרכנים, עקב ניצול לרעה מצד הרשתות והיבואנים. יצוין, כי החלטות ממשלתיות של העלאת שכר המינימום, עליית שכרם של העובדים הזרים, רגולציה מחמירה בנושאי איכות הסביבה והיתרי בנייה וגם עליית מחירי המים גורמים בהכרח לעליית מחירי התוצרת החקלאית.

אבשלום (אבו) וילן ואבנר אחיטוב - ועידת המים השנתית
אבשלום (אבו) וילן ואבנר אחיטוב - ועידת המים השנתית

בשורה חדשה לשנה החדשה לאנשי ההתיישבות העובדת בקיבוצים ובמושבים

מהיום, גם אתם זכאים להכשרות של 'קרן מעגלים', שמסייעת לעובדים לעבור מסלול הכשרה, שדרוג, או הסבת מקצוע. אחרי עבודה מואמצת של שנתיים, הצלחנו יחד כל ארגוני ההתיישבות העובדת לצרף אתכם למעגל הזכאים למלגות של קרן מעגלים. השינויים במרחב הכפרי מצריכים התאמות מקצועיות ורצינו לתת הזדמנות לאנשים שלנו להגדיל את אפשרויות הפרנסה שלהם ולזכות בהכשרות מקצועיות שיפתחו להם דלתות ויתנו להם כלים חדשים.

אם זה עבר לכם בראש, לקבל עוד כלים לעסק, לרכוש עוד מקצוע, כנסו ללינק המצורף, בידקו איזה קורסים יכולים לעניין אתכם ותתחילו משהו חדש.

מעגלים

אתמול נודע לנו כי שר האוצר חזר בו והמדינה תחייב את החקלאים בפקדון חודשי לעובדים הזרים,

אנחנו לא מתכוונים לוותר, מדובר במאות אלפי שקלים ששוב מפילים על החקלאים.

המדיניות – מס תמורת מס

החלטתם לתת פקדון על העובדים הזרים? 

תמצאו מקור תקציבי או שתורידו את האגרות האחרות שמשלמים החקלאים!

שר האוצר משה כחלון, החליט למשוך את התנגדותו לאישור התקנות המחייבות את החקלאים בענף החקלאות לשלם לעובדים הזרים פקדון חודשי בסך 516 ש״ח בחודש. זו בהחלטה חסרת אחריות, לא שיוויונית ופופוליסטית.

רגע אחרי הבחירות, כשעוד לא קמה הממשלה, החליט שר האוצר בצורה תמוהה ולא עניינית להכנע ללחצים הפופוליסטים. יו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור אמר: "החלטה חסרת אחריות. אי אפשר רק להטיל עוד מיסים על החקלאים, עוד גזרות בלי לקיים את ההבטחות למתן הקלות מקבילות במיסים. כל החלטה כזו גורמת לכך שעוד אנשים עוזבים את החקלאות והדור השני לא ממשיך. אני משוכנע שהציבור בישראל בניגוד למקבלי ההחלטות שלו מתנגד נחרצות למהלכים האלו שמביאים לחיסול החקלאות הישראלית."

הסיפור עוד לא גמור! אנחנו לא נוותר ונדרוש את ההבטחות שניתנו לנו בהקלת נטל המיסים על העסקת העובדים הזרים: " לאור ההחלטה חסרת האחריות הזאת, אנחנו דורשים מממשלת ישראל לבטל את חובת תשלום הפנסיה לעובדים הזרים השקולה לסכום הפקדון כפי שהובטח לחקלאים, וכן להוריד לאלתר את כל האגרות המוטלות על החקלאים בגין העסקת העובדים", אומר מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל אבו וילן, ומוסיף: "זה חוסר אחריות לאומית, להטיל עוד מיסים על החקלאים זה לעצום עיניים ולא לראות את המציאות בשטח. מדובר בסכום של 165 מליון ש"ח לשנה שנוסף כנטל על החקלאים. מישהו כאן השתגע ואנחנו לא מתכוונים לוותר בעניין."

אנו, בהתאחדות חקלאי ישראל, מקווים שהממשלה החדשה שתקום, תראה את המציאות נכונה ותפעל יחד עם החקלאים לחיזוק הענף ולא תוביל לקריסתו כפי שקורה כיום. בבחירות האחרונות ניתנו שלל הבטחות לאוויר והתחייבות מכל המפלגות, מהליכוד עד כחול לבן, למען חיזוק החקלאות.
 ואנו אומרים: "הבטחות נועדו כדי לקיים אותם".

תהיו בקשר…

גם אנחנו בהתאחדות חקלאי ישראל מחדשים לקראת השנה החדשה ובכדי להעמיק את הקשר איתכם, פתחנו קבוצת וואטסאפ ייעודית.  נשמח שתצטרפו אלינו ותקבלו עדכונים שוטפים על כל הפעילויות של ההתאחדות.