כמה עדכונים מאיתנו אליכם...

הורדת המכסים ופתיחת הייבוא ל 60 אלף טון של פירות וירקות

מנכ״ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, המליץ לרשות המיסים לנקוט במדיניות של הורדת המכסים ופתיחה לייבוא מסיבי, ללא התחשבות במחיר השוק כפי שנעשה בעבר במקרים נקודתיים בעונות החגים. נוסף על המצב הפיננסי בו יש הימשכות של החלשות המטבעות בעולם והפיכתו של השקל למטבע מהחזקים בעולם, יוצר מצב שבו מכסי המגן על מוצרי החקלאות הופכים לבלתי רלוונטיים וניתן לייבא כמויות בלתי סבירות של פירות וירקות, מהלך שיפגע קשות בחקלאים ובמגדלים.
אנחנו פועלים בנושא מול שר החקלאות ומשרדו ונמצאים עם היד על הדופק כדי למנוע את המהלך שיביא להרס כבד על המגדלים והחקלאים.  כל השנים נקט משרד החקלאות, יחד עמנו, בצעדים אחראיים, שקולים ומדודים כדי להבטיח אספקת פירות וירקות באופן סדיר ובמחירים סבירים לצרכן, תוך שמירה על פרנסתו של החקלאי. אנחנו חושבים שראוי להמשיך במדיניות זו ולא לאפשר מהלך הרסני שכזה.

נתוני שנת 2018 בחקלאות

בחודש האחרון סיים אגף הכלכלה של התאחדות חקלאי ישראל להכין את סיכום הנתונים החקלאיים לשנות 2018, המבוססים על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. לצערנו, הנתונים לא הפתיעו אותנו במיוחד.
מהסיכום עולה כי התפוקה החקלאית עומדת במצב של קפאון כבר עשור,
היקף התפוקה החקלאית עומד על כ-30 מילארד שקלים ולא גדל כפי שהיה ניתן לצפות ביחס לגידול באוכלוסיה, כאשר קיימת חלוקה פחות או יותר קבועה בין ענפי הצומח לענפי בע"ח (כ- 17.5 מיליארד בענפי הצומח ו- 12.5 מיליארד בענפי החי) . מצורף לינק למצגת המפורטת שהכינה הכלכלנית שלנו אילנה דרור למי מכם שרוצה לצלול לתוך הנתונים >>

אז מה עושים עם נתונים כאלו?

אחת הסיבות לכך, היא העדר מדיניות ותוכנית עבודה ממשלתית לחיזוק ענף החקלאות. את החשיבות של הענף, גם ברמה הבטחונית וגם ברמת התזונה של האזרחים, כולנו מכירים. כולנו גם יודעים איזה חקלאות מצטיינת יש לישראל, וכיצד מתגאים בה כל נבחרי הציבור בכל פורום בינלאומי.
עוד מעט תקום כאן ממשלה חדשה. נקווה שתהיה זו ממשלה יצירתית שתעבוד עם החקלאים ולא נגדם, שתראה בהם שותפים לא רק לחיזוק החקלאות, אלא לחוסנה של ישראל כולה. אנחנו צריכים להיות ערוכים ולהכין את היעדים אותם נרצה לקדם לטובת חיזוק הענף.
לכן, בשבועות האחרונים אנו מקיימים ישיבות והתייעצויות לגבש את הצעדים הנדרשים.

אלו הנושאים שהוצגו בנושא קידום החקלאות הישראלית ליושבי ראש המפלגות:

  1. תקופת ייצוב של 3 שנים שבה תמנע המדינה מהלכים חד-צדדים ותגבש הסכמות רחבות והגדרות יעדים של חקלאות ישראל, עם נציגי החקלאים והגורמים האיזוריים הארציים
  2. משרד החקלאות יחוזק ויהווה גורם משמעותי בתחומי הקרקע החקלאית, המים, השקעות הון ורגולציה חקלאית
  3. המרחב הכפרי יזכרה לגיבוי ממשלתי באמצעות אגף משרד הפנים שיעסוק בפיתוחו ובשילוב החקלאות עם ענפי תעסוקה נוספים
  4. חוק החקלאות- לקדם בישראל חוק שיעגן את המדיניות החקלאית הכוללת כפי שקיים היום בארה"ב ובאירופה
  5. מחקר פיתוח וחדשנות- לאגד את כלל התקציבים שמוקצבים למוקדי הפיתוח תחת המדען הראשי ולהעמיד לראשותו את סל האמצעים, המענקים, הטבות המס וכו'
  6. הקמת גוף בין משרדי בשיתוף החקלאים שיעסוק בינהול המים לחקלאים וידאג לפיתוח ושימור מקורות המים
  7. לאפשר לעוסקים בחקלאות להתקשר בהסכמים כובלים כדי שיוכלו לטפל במצבים של עודפי יצוא, מחסור ושיווק תוצרת חקלאית ולהביא לאיזון לאורך כל השנה של אספקת תוצרת חקלאית
  8. נושאים כללים: הקמת שוק סיטונאי, תמיכה בהשקעות, מדיניות מכסי המגון, קידום התוצרת המקומית

בהזדמנות חגיגית זאת, אנחנו שמחים לבשר על הצטרפותו של מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבו וילן, לטוויטר. ערוץ תקשורת נוסף בו נעדכן אתכם באופן שוטף על כל מהשקורה בחקלאות בישראל.
מוזמנים להקליק על הפוסט ולעקוב.   

ובקשה אחת אחרונה,
אתם נמצאים בשטח? רואים את השדות והמרחבים בעיניים? מגדלים את המטעים והעדרים מכל הלב?
אנחנו רוצים לחשוף את הציבור הרחב לעבודה המדהימה שעושים החקלאים הישראלים, להזכיר לכולם איזה גאווה ישראלית היא החקלאות שלנו ולהוקיר את האנשים שעושים אותה להכי טובה שיש!
אז אם יש לכם תמונות שאתם מצלמים בשטח: 
של הגידולים, של העובדים, של האריזות, של הזריחות והשקיעות – שלחו לנו למייל  ואנחנו נדאג שאלו יגיעו לעוד אלפי עיניים!

soil-386749__340
mountain-4034925__340
grapes-4290308__340
agriculture-1870017__340

שלכם,
התאחדות חקלאי ישראל

אין לנו חקלאות אחרת